Ev Yapımı Ekler Pasta

Ev Yapımı Ekler Pasta

Hamur İşleri, Pasta Tarifleri

19 Aralık 2014

ekledi.

Yorum Yaz

2554 kez incelendi.

EV YAPIMI EKLER PASTA
HAMUR MALZEMELERİ:
* 1 Su bardağı su
* 1 Su bardağı un (tepeleme)
* 2 Yemek kaşığı tereyağ (tepeleme)
* 2 Çay kaşığı toz şeker
* Yarım çay kaşığı tuz
* 4 Adet yumurta
DOLGU MALZEMESİ:
* 3 Su bardağı süt
* 3 Yemek kaşığı un
* 1 Yemek kaşığı nişasta
* 1 Adet yumurta
* 1 Çay kaşığı limon kabuğu rendesi (silme)
* 10 Yemek kaşığı toz şeker
* 1 Yemek kaşığı tereyağ (tepeleme)
* 1 Poşet krem şanti
ÜZERİNE SÜRMEK İÇİN GANAJ MALZEMELERİ:
* 200 Gr krema
* 250Gr bitter çikolata (ortalama 80gr lık üç paket
YAPILIŞI:
Öncelikle dolgu malzememizi hazırlayalım ki kullanıma hazır olsun. Dolgu malzememiz için krem şanti ve tereyağımız dışındaki tüm malzememizi uygun bir tencere içerisine alalım ve el blenderimiz ile iyice çırpalım, ardından tenceremizi ocağımıza alalım ve kremamız kaynamaya başlayana kadar sürekli karıştıralım, kaynama başladıktan sonra ocağımızı kısalım ve bir iki dakika kadar daha karıştırarak ocağımızı söndürelim. Kremamızın çabuk soğuması için genişçe bir kabın içerisine aktaralım ve serin bir yerde bekletelim. İyice soğumuş olan kremamızın içerisine tereyağımızı alalım ve el blenderi ile iyice çırpalım, krem kıvamını almaya başlayan dolgu malzememizin içerisine krem şantimizi ekleyerek bu kez mikserimiz ile iyice çırpalım, pürüzsüz bir kıvam alan kremamızın üzerini örtelim ve buzdolabına kaldıralım.
Hamurumuzun yapımına geçebiliriz..
Uygun bir tencere içerisine suyumuzu, tereyağımızı, tuzumuzu ve şekerimizi alalım, suyumuz kaynamaya başladığında elenmiş olan unumuzu ekleyelim ve tahta bir kaşık yardımı ile hızlıca karıştıralım hamur kendini hemen toparlayacaktır, ocağımızı kısalım ve kısa bir süre daha ezerek karıştıralım ve ocağımızı söndürelim. Ilınmış olan hamurumuzu uygun bir karıştırma kabımızın içerisine alalım ve ilk yumurtamızı içerisine kıralım, mikserimizin yardımı ile yumurtayı hamura iyice yedirelim ve ikinci yumurtamızı kıralım, onu da iyice yedirdikten sonra aynı şekilde sırası ile diğer yumurtalarımızı da ekleyerek biraz cıvık bir hamur elde edelim, hazırlanmış olan hamurumuzu arzu ederseniz sıkma torbasının içerisine alarak, arzu ederseniz br tatlı kaşığı yardımı ile yağlı kağıt serilmiş tepsimize  uzun şeritler halinde sıkalım ve 170_180 dereceli fırında fırınlayalım ve pişmesi süresinin sonunda beş dakika kadar fırından çıkarmıyoruz ki içleri iyice kurusun, pişme esnasında fırın kapağımızı asla açmıyoruz yoksa hamurlarımız söner.
Artık üzerine sürmek için ganajımızı hazırlayabiliriz.. Kremamızı bu işlem için uygun küçük bir tencerenin içerisine boşaltalım ve ocağımızı açalım, kremamızın kaynamasına izin vermeden, yani yanlardan kaynamaya başladığında ocağımızı söndürelim ve vakit kaybetmeden küçük parçalar halinde böldüğümüz çikolatalarımızı içerisine aktaralım, hızlıca karıştırarak erimelerini sağlayalım, çikolatalarımız iyice erdiğinde ganajımız hazır demektir kullanacağımız zamana kadar buzdolabımıza kaldıralım.
Pişip soğumuş olan eklerlerimizi bir bıçak yardımı ile ortasından bölelim, kremamızı sıkma torbasına dolduralım ve alt kısımlarına krema sıkalım, sıkma torbanız yok ise bu işlemi bir kaşık yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz, krema sıktığımız alt bölümün üzerine üst kısmını kapatalım, tüm eklerlerimizi bu şekilde hazırladıktan sonra, ganajımızı buzdolabımızdan çıkaralım, bir iki kez karıştırıp bir yumurta fırçası ile üzerlerine ganaj sürelim, arzu ederseniz yeşil fıstık yada hindistan cevizi ile renklendirebilirsiniz, bir kaç saat dinlenen eklerlerimizi artık sevdiklerime ikram edebiliriz. AFİYET OLSUN :))
ev-yapimi-ekler2
ev-yapimi-ekler3
ev-yapimi-ekler4

Etiketler:

Yorum Yaz